Kwas foliowy

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest witaminą o której najczęściej przypomina się w chwili planowania ciąży. Jest to witamina z grupy B, niezbędna do powstawania krwinek czerwonych. Reguluje rozwój komórek nerwowych oraz wpływa na prawidłową funkcję układu nerwowego, przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Jest to  niezbędny czynnik wzrostu i rozwoju, konieczny przy syntezie DNA, co ma znaczenie przy szybkim wzroście komórek tworzących nowe tkanki i organy we wczesnym okresie ciąży. Dostarczanie kwasu foliowego co najmniej na miesiąc przed ciążą i przez pierwszy jej trymestr zmniejsza o 50 do 70 % ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, głównie wad cewy nerwowej takich jak bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa.

Cewa nerwowa, czyli zalążek układu nerwowego powstaje między 17 a 30 dniem od zapłodnienia i przekształca się w rdzeń kręgowy, kręgosłup, mózg i czaszkę. Najczęstszymi wadami cewy nerwowej są bezmózgowie (wada śmiertelna) i rozszczep kręgosłupa (konsekwencją jest kalectwo dziecka). Zalecaną dawką zapobiegającą tym wadom jest 400 mikrogramów (0,4 mg) kwasu foliowego dziennie. Wówczas nie wystarczy pobieranie tej witaminy z naturalnych pokarmów, potrzebna jest dodatkowa suplementacja.

 

Kwas foliowy, inaczej nazywany folacyną, folanem lub witaminą B9 otrzymano w 1941 roku ze szpinaku, a zsyntetyzowano w 1946. Jest to substancja stosunkowo łatwo rozpadająca się pod wpływem podwyższonej temperatury i światła słonecznego. Stosowanie zwykłych metod obróbki kulinarnej również znacznie obniża zawartość tego kwasu.

Dobrym źródłem kwasu foliowego są takie warzywa jak szpinak, brukselka, natka pietruszki, brokuły, suche nasiona roślin strączkowych: soja, groch i fasola. Duża zawartość kwasu foliowego występuje w wątrobie drobiowej (z kurczaka) oraz wołowej, otrębach i zarodkach pszennych, drożdżach piekarskich. Niestety jak wspomniałam wcześniej, substancja ta jest wrażliwa na gotowanie.

Niedobór kwasu foliowego oprócz ciężkich zaburzeń rozwojowych u płodu prowadzi u człowieka dorosłego do niedokrwistości, osłabienia wchłaniania substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego, a także co jest dość istotne – upośledzenia funkcji układu nerwowego, głównie nadpobudliwości oraz do trudności w zasypianiu.