Woda

Woda

Najbardziej potrzebnym do życia człowieka składnikiem jest woda. Zdrowy człowiek może przeżyć bez jedzenia miesiąc, ale bez wody umrze w ciągu kilku dni. Woda jest potrzebna do procesów oddychania, wymian komórkowych, krążenia krwi i wydalania. Potrzebujemy wody każdego dnia, niestety to, co znajduje się w kranach miast pozostawia wiele do życzenia. Woda z kranu z reguły jest niezdatna do picia przez dużą zawartość chloru. Stąd do codziennego uzupełniania płynów powinniśmy używać dobrej jakości wody mineralnej.

Woda mineralna jest naturalną wodą źródlaną, często ma nazwę źródła z którego pochodzi. Zawiera składniki mineralne – w różnych proporcjach. Może to być przewaga magnezu, wapnia lub fluorków. Część z wód mineralnych ma działanie moczopędne, są wody korzystnie wpływające na trawienie lub na działanie wątroby. Najzdrowsza jest woda nie gazowana, gazowane zawierają sód i powodują pęcznienie tkanek przez zatrzymywanie się w nich wody.

W wielu dietach odchudzających zalecane jest wypicie szklanki (lub dwóch) wody mineralnej na pół godziny przed posiłkiem. Powoduje to zmniejszenie apetytu a co przez to idzie zjada się mniej pokarmu. W trakcie posiłku nie powinno się pić (tudzież należy bardzo picie ograniczyć), aby nie rozcieńczać soków trawiennych. Każdy łyk wody w czasie posiłku chwilowo wstrzymuje trawiące działanie śliny. Woda wypita na pusty żołądek jest szybciej wydalana, co zapewnia właściwą pracę nerek. Wypita i wydalona woda oczyszcza krew i naczynia krwionośne zabierając ze sobą toksyny i osady tłuszczu.

Napoje słodkie i gazowane jakie spotykamy w sklepach są szkodliwe zarówno dla zdrowia jak i figury. Zawierają kwasy, sztuczne barwniki i dużo cukru. Najlepiej nie pić ich w ogóle, mocno ograniczać lub wybierać takie, które nie są słodzone cukrem. Stąd dobrze sięgać po zwykłą wodę mineralną.