Kawa i herbata

Kawa i herbata.

Zarówno kawa jak i herbata są częstymi gośćmi na naszych stołach. Przyzwyczailiśmy się do nich tak bardzo, że zapominamy, iż oba te napoje należy stosować z umiarem. Zawierają bowiem dwie silnie pobudzające substancje – taninę i kofeinę. Herbata w suchej masie zawiera więcej kofeiny niż kawa, jednak kawa jest o wiele bardziej od niej wydajna, stąd filiżanka słabej kawy zawiera trzy razy więcej kofeiny niż filiżanka herbaty. Kawa i herbata są silnie pobudzającymi substancjami, pomagają nam zabrać się do pracy i pokonać uczucie zmęczenia.

Używane w nadmiarze powodują nadciśnienie i zaburzają rytm serca. Ich oddziaływanie na system nerwowy powoduje drażliwość, nerwowość, niepokój, bóle głowy, tworzenie się guzów, wrzodów, zaburzenia wzroku i słuchu. Stąd osoby o temperamencie cholerycznym powinny unikać tych używek, aby dodatkowo się nie pobudzać. Kawa i herbata przyspieszają wydzielanie insuliny przez trzustkę. Badania przeprowadzone na Harvardzie wykazały związek między piciem kawy a rakiem trzustki. Używki te mają szkodliwy wpływ na gruczoł tarczycy oraz stawy (mogą być jedną z przyczyn zapalenia stawów). Oczywiście wpływają także na układ trawienny. Przyspieszają perystaltykę jelit oraz pobudzają pracę nerek.

Zdrowa dieta

pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia i ociężałości, a najlepszym sposobem na zastąpienie kawy są ćwiczenia gimnastyczne (co najmniej piętnastominutowe) oraz ruch. Jeżeli czujemy że jesteśmy uzależnieni od tych substancji – można je zastąpić substytutami na bazie cykorii (kawa zbożowa), japońską zieloną herbatą, trzyletnią herbatą makrobiotyczną lub kawą bezkofeinową (której osobiście również nie polecam). Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do picie kawy i herbaty, że zapominamy, że powinniśmy je stosować do delektowania się nimi, a nie stosować jako codzienne uzupełnianie płynów.