Kobieta to nie mężczyzna…

Kobieta to nie mężczyzna…

W dzisiejszym spotkaniu z psychologią postaram się Państwu przybliżyć psychiczne różnice między kobietą a mężczyzną oraz wynikające z tego odmienne zachowania. Ponieważ tych różnic jest bardzo wiele, skupię się na kilku wybranych.

Większość niezadowoleń i konfliktów występujących między płciami ma źródło w potrzebach – inne potrzeby mają kobiety a inne mężczyźni. Dla kobiet najważniejsza jest troska, czyli zainteresowanie ich osobą, samopoczuciem oraz potwierdzanie ich niepowtarzalności. Kobiety potrzebują od otoczenia zrozumienia i przyjęcia ich punktu widzenia. Bardzo ważny jest dla nich szacunek – gdy go nie czują są zmuszone do walki o swoje prawa i pogłębia się w nich uczucie bezwartościowości. Główna potrzeba mężczyzny to uznanie i potwierdzanie wartości jego starań. Panowie potrzebują również akceptacji i zaufania.

Sposób przeżywania stresu to jeden z niezliczonych przykładów świadczących o odmienności psychiki. Zestresowany mężczyzna wycofuje się i dystansuje od sytuacji. Objawem odcięcia od problemu jest brak komunikacji i tłumienie uczuć. Jeżeli mężczyzna nie poradzi sobie ze stresem i nie wróci do równowagi, staje się drażliwy, marudzi i sprawia wrażenie niezadowolonego ze wszystkiego. W końcu całkowicie zamyka się w sobie, staje się zimny i obojętny. Męskie wycofanie jest prośbą o czas i miejsce dla siebie. Ma na celu odzyskanie równowagi i uniknięcia osłabiającego zalewu negatywnych emocji.

Kobiety w sytuacji stresowej koncentrują się na emocjach. Ale nie tylko na swoich. Koncentrują się także na uczuciach i potrzebach partnera i innych ludzi. Gdy kobiecie nie udaje się przezwyciężyć stresu przeżywa trzy stany od przeciążenia, przez gwałtowne reakcje aż do wyczerpania. Przeciążona kobieta ma tendencje do zaprzeczania swoim potrzebom, skupia się na wielu obowiązkach i traci zdolność oceny najważniejszych zadań. Kobiety w stanie przeciążenia mają tendencje do opowiadania o swoich problemach, czując jednocześnie, jakby każdy z nich stanowił katastrofę. Przeciążenie sprawia, że kobieta przechodzi do drugiego etapu reagowania na stres – gwałtownych reakcji. Reaguje zbyt gwałtownie z powodu rosnącego zdenerwowania. Wybucha i jej wypowiedzi mogą brzmieć irracjonalnie, niesprawiedliwie i niekonsekwentnie. Ostatnia z faz reakcji to wyczerpanie, podczas którego kobieta czuje się zmęczona, sprawia wrażenie bezsilnej, nieszczęśliwej i pustej.

Zestresowani Panowie często uciekają w alkohol i papierosy, mają agresywne tendencje i w szorstki sposób zwracają się do otoczenia. Szarżowanie na drodze to jeden ze sposobów odreagowania gniewu i irytacji. Z kolei obciążone stresem Panie podjadają i sięgają po słodycze, często zapadają na depresję, mają napady paniki i reakcje lękowe.

Rozbieżności między płciami dotyczą także tego, na co jesteśmy nastawieni. Panowie w swoim myśleniu są zorientowani na obiekt i wykazują więcej twórczego myślenia w stosunku do problemów związanych z przedmiotem, z kolei Panie są zorientowane na ludzi i bardziej wnikliwie analizują sytuacje wynikające ze stosunków interpersonalnych.

Psychiczne różnice między kobietą a mężczyzną dotyczą emocji, cech osobowościowych a także funkcjonowania społecznego. O wadze tych odmienności świadczy częsta trudność we wzajemnym porozumiewaniu. Pomimo tych wzajemnych niedomówień i rozbieżności, jakże bardzo siebie nawzajem potrzebujemy…