Alkohol

Alkohol

Alkohol produkuje się na całym świecie, a surowcem bywa nieskończona ilość roślin. W większości krajów spożycie alkoholu jest akceptowane. W czystej postaci alkohol bezbarwny, przezroczysty, o słabym zapachu i palącym smaku, w napojach alkoholowych jest rozcieńczany. Po spożyciu alkohol bardzo szybko jest wchłaniany przez ścianki żołądka oraz przez jelito cienkie, a następnie gwałtownie rozprzestrzenia się w organizmie. W przypadku kobiety w ciąży alkohol trafia przez łożysko do płodu, miesza się z mlekiem matki. Szybkość z jaką alkohol przechodzi przez układ krwionośny, zależy od wagi, płci, pory dnia i jego rodzaju.

Mocniejsze alkohole są szybciej wchłaniane niż te, które zawierają cukier. Alkohol działa szybciej w przypadku kobiet niż mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że mężczyzna jest bardziej odporny niż kobieta. Co prawda po wypiciu tej samej ilości alkoholu jego stężenie będzie mniejsze w organizmie mężczyzny niż kobiety, ale zdarza się, że przy bardzo podobnym sposobie picia zmiany chorobowe pojawiają się szybciej u Panów niż Pań.

Napoje alkoholowe neutralizowane są przez wątrobę, której enzymy rozkładają alkohol na dwutlenek węgla i wodę, a niewielka ilość alkoholu jest bezpośrednio wydalana przez nerki, skórę i płuca. Wypijany w niewielkich ilościach i sporadycznie nie powoduje widocznych zmian w organizmie, ale gdy sięgamy po alkohol za często i w zbyt dużych dawkach – w pewnym momencie może zacząć nam bardzo szkodzić.

Alkohol zakłóca normalną pracę mózgu…

pogarsza sprawność psychofizyczną – stąd zaburzenia myślenia, równowagi, a także wypadki samochodowe. Wykonywane badania psychometryczne na niezwykle czułej aparaturze wykazują, że nawet po niewielkiej dawce alkoholu czas reakcji wydłuża się dwukrotnie. Pod wpływem alkoholu zatraca się kontrolę nad swym ciałem, myślą i czynami. Do wielu rabunków, gwałtów i morderstw dochodzi po spożyciu dużych dawek alkoholu, wyzwala się wówczas agresja a właściwa ocena czynu pozostaje zniekształcona.

Alkohol niszczy system nerwowy, powoduje raka i chorobę wrzodową, często wiedzie do samobójstwa. Niszczy związki rodzinne, towarzyskie, pozbawia właściwego podejścia do pracy i jak wspomniałam wcześniej – stanowi przyczynę przemocy i zbrodni. Niektórzy sięgają po alkohol, aby „dodał im sił”, ale pobudzenie po jego wypiciu  tylko na krótki czas pozwala zapomnieć o zmęczeniu. W konsekwencji długofalowego picia alkohol osłabia siłę mięśniową, a po kilkudziesięciu latach alkoholizmu dochodzi do wyniszczenia mięśni i niedowładów.

Niektóre osoby sięgają po alkohol, aby się zrelaksować i zapomnieć o problemach. Wypicie kilku czy kilkunastu drinków nie rozwiąże problemu, a gdy taki sposób „uspokajania” często się powtarza, niechybnie doprowadzi do alkoholizmu. Długotrwałe picie alkoholu uszkadza mięsień sercowy, zarówno jego część „mechaniczną”, jak i przewodzącą impulsy i regulującą pracę serca. U osób nadużywających alkoholu bardzo często pojawiają się zaburzenia rytmu serca oraz nadciśnienie tętnicze, którego konsekwencją są zawały mięśnia sercowego i udary mózgu.
Alkohol jest napojem wysokokalorycznym i żadna dieta nie daje się pogodzić z jego regularnym spożywaniem. Chcąc schudnąć należy go całkowicie odstawić, albo stosować w drodze wyjątku. Najlepiej wybierać najsłabsze i najmniej słodkie alkohole, na przykład czerwone wytrawne wino.